BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Biobaseino istorija

Vasarai einant į pabaigą, metas apžvelgti nuveiktus darbus. Šią vasarą, deja, jie jau nėra tokie akivaizdūs, kaip ankstesnėmis vasaromis.
Žiūrim į nuotraukas ir patys nesuvokiam, kaip tas laikas dingo, o rezultatai ne tokie jau ir apčiuopiami. Bet… tai pirmoji vasara, kai galėjom darbuotis be streso bei leisti sau šiokių tokių malonumų…

Pagrindiniu malonumu buvo suplanuotas tapti priešais namą iškastas krateris, kurio dugne tikėjomės matyti dailiai įklotą baseino plėvelę ir skaidrutėlį vandenį. Tik viskas kažkodėl nuo pat pradžių vyko ne taip, kaip suplanuota. Šis įrašas ir bus apie tai. Tiksliau - apie mūsų kovą su stichijomis ir gėdingą pusiau pralaimėjimą.Taigi čia matote prūdą, kuris pildosi iš grunto be mūsų pagalbos. Kadangi vanduo sunkėsi gana greitai, net buvome suabejoję, ar tikrai norime biobaseino? Ar tikrai verta kišti pinigus į plėvelę? O gal geriau palaukti, kol natūraliai prisisunks ir po kokių dviejų metų jau galėsime maudytis… Ne, tik ne po dviejų metų :) Norėjome TUOJ PAT. Taigi šitą vandenį išsiurbėme.
Mūsų biobaseino vizija buvo tokia - netaisyklingos formos ovalas, kurio vienas šonas atitvertas iš smėlio maišų sudarytu pylimu. Plaukiojimui skirta vieta - švari ir gili, o atitvertas pakraštys -
seklus ir apželdintas augalais. Jie padėtų sukurti naturalią ekosistemą ir darbuotųsi kaip natūralus filtras.

Štai čia matyti, kaip dėliojome smėlio maišų sienelę. Dėjome ir šiokios tokios armatūros - seno tvarto griuvėsiuose rastus metalinius strypelius.


Visą duobės paviršių išklojome geotekstile. Ji reikalinga tam, kad plėvelė iš apačios būtų apsaugota nuo visokių aštrių akmenukų. Kur jos trūko - suėjo seni sintetiniai kilimai. Buvo bėdų su duobės dugnu, kuris, išsiurbus vandenį, ne tik kad nenorėjo džiūti, bet ir vėl sparčiai pildėsi nauju vandeniu. Gaila, nenufotografavome, kaip sprendėm šitą problemą - vienas iš labiausiai humoristinių šio baseino rengimo momentų.
Lipom į vidų visaip slidinėdami klampiame molyje, sėmėm ištirpusį molingą dumblą kibirais ir tempėm į viršų. Buvo labai purvinas darbas, tikrąja to žodžio prasme :) Kai maždaug jau buvom išsėmę, metėm į dugną seną osb plokštę, apdėjom ją plytomis, kad besisunkiantis vanduo nekeltų į paviršių, tada užklojom močiutės kilimu ir voila.
Visai patenkinti savo išmone, palikom baseino reikalus ir išvykom į Vilnių.

O kai grįžom, radom štai ką:

Visiškai apsemtą keliuką…


Apsemtą daržą, pelke tapusį sklypą ir net apsemtą įėjimą į namus…


Pamačius, kas nutiko su mūsų biobaseinu - trūko žodžių. Nei juoktis, nei verkti… Prieš akis plyti nieko sau prūdelis, sklidinas lietaus vandens. Mat tą dieną pro vietovę praūžė kaip reikiant audra.
Užtvindė kaimynų sklypus, kad viskas juose plaukiojo… O mūsų naujasis ežerėlis - kaip iš kokios sakmės apie iš debesies nusileidusius tvenkinius.
Tą vakarą, kai pamatėme, kad visi darbai buvo perniek (juk kaip dabar pakišti po vandeniu baseino plėvelę?) ir gamta iš mūsų pasityčiojo, klampojome aplink stebėdamiesi ir netgi išsimaudėme.
Tamsoje nelabai ir matėsi, koks purvinas tas vanduo :)


Vaizdas iš kitos pusės.


Nutarėme, kad visgi gamtai nepasiduosime taip lengvai. Primetėme į prūdą siurblių ir energingai pompavome nepageidaujamą vandenį laukan. Įpusėjus, vaizdas atrodė taip, kaip nuotraukoje.
Bet padarėme vieną klaidą - nepažiūrėjome oro prognozių. Kai vandens liko jau ne tiek ir daug, dangus netikėtai apsiniaukė… vėl pasipylė griausmai ir daug daug lietaus… Akimirksniu duobė vėl ėmė pildytis ir galiausiai vanduo siekė jos kraštus…


Stebėjome gamtos pasityčiojimą iš mūsų nuo terasos - dešinėje šiek tiek matyti, kaip pamažu sklypas tampa bala.


Norėjome bent kažkiek sumažinti krantų plovimą, tai lakstėme aplink su kastuvais, rausdami kanalus nutekėjimui. Ne ką tepadėjo, pribėgo sklidinai ir vėl.
Taigi tada mūsų savaitgalis taip ir užsibaigė - nuo to, nuo ko pradėjome. Bet plėvelė jau buvo nupirkta, tad neišmesi gero daikto lauk, vis tiek nusprendėme ją pakišti kažkaip po tuo vandeniu.

Grįžę kitą kartą, su orais jau turėjome taikingesnius santykius. Tai išsiurbėm vandenį, padžiovinom duobę ir įklojom plėvelę. Klijavom ją iš dviejų dalių labai specialia juosta.

Ir štai euforiškos pirmųjų švaraus vandens lašų akimirkos… Pirma leidome vandenį iš šulinio, ten va ir matosi suleistas visas mūsų šulinio vanduo. Teko nemažai palakstyti po apylinkes, ieškant su kuo atsivežti vandens. Neverta pasakoti, kur, kiek, ir kaip tą transportą prisikvietėme. Tik tiek, kad vandenį jis siurbė iš netoliese esančių karjerų, o anksčiau toje pačioje bačkoje buvo gabenami herbicidai. Vežėjas iš karto mus įspėjo, kad to vandens geriau jau neragautume, o ir apskritai kaži, ar labai į sveikatą jis. Bet mums nei motais, sutarėm, kad cisterną išskalautų, iki pusės prisipylę, galų gale prasiskiedė viskas su 60 kubų vandens, kurio jis mums privežė.
Jau gerokai vėliau sužinojome, kad herbicidai skirti augalinėms piktžolėms, dumbliams naikinti, tad mums jie net daugiau naudingi, nei kenksmingi.

Štai taip mums pylė vandenį.

Po penkių mašinų išlydėjome traktoristą ir išbandėme šitą ilgai lauktą atrakcioną savo kieme. Jausmas buvo labai geras :)

Galvodami apie ateitį ir nujausdami, kad nefiltruojamam vandeniui gręsia uždumblėjimas, pradėjom konstruoti laikiną filtrą.
Iš dviejų susisiekiančių dėžių, kuriose pridėta įvairių kempinių, sindefono, plastikinių maišų su skylėmis. Filtras veikė visai neblogai, turint galvoj, kad gamintas naminėmis sąlygomis.
Tikrai išgraibė nemažai vabalų ir žolių likučių. Tą patį vakarą mėginome ir prisisodinti augalų, pasirovę jų iš greta esančių karjerų. Tik šita akcija nebuvo labai sėkminga. Neviskas neprigijo.

Štai čia matyti jau patamsėjęs baseino dugnas, praėjus kokiai savaitei. Dar viena netikėta audra pripustė į vandenį visko, kas aplinkui, tad netrukus supratome, kad filtruoti vandenį teks visą likusį gyvenimą. Kita bėda, pradėjusi ryškėti jau po dienos - vanduo senka. Ir tai dėl to, kad netaisyklingai suklijavome ypatingąją plėvelę ypatinga juosta. Bandėme klaidą taisyti, palaukę, kol vanduo nuseks iki reikiamo lygio ir tiesiog sumažindami baseino dydį ties ta vieta, kur yra klijavimas. Bet, matyt, leidžia ir dar pro kažkur. Žodžiu, šis mūsų projektas kažko labai spyriojasi nuo pat pradžių iki pabaigos.
Na, ir apačioje - nuotrauka, kur matyti, kaip traktorius apvertė baseino kraštus žemėmis, kad jie tvirčiau laikytųsi. Paskui apsėjome juos žole, kad kada nors būtų gražu.

Biobaseino istorija dar nebaigta. Dar reikės prisodinti augalų, apdailinti aplinką. Nepaisant visų sunkumų, vis dar naiviai tikimės, kad mums pavyks kieme susikurti tokią džiaugsmo oazę, kaip kad turi amerikonai iš youtube filmukų :)

Patiko (0)

Rodyk draugamsKomentarai (10)

 1.    namukas 2012-08-20 13:40 rašė:

  Svajonė jūsų labai graži, ir nors nesu baseinų specialistė, manau, kad ne nuo to galo jūs pradėjote įsirengdami tokio tipo baseinuką. Mano manymu, jame turėtų būti pravestas vandens padavimas su cirkuliacija ir normaliais filtrais. Gal vertėtų pasikonsultuoti su specialistais… :)
  Jei paliksite tik kaip tvenkinuką, galima nuo stogų vandenį surinkinėti pravedus reikiamus vamzdžius, taip jis pasipildytų sąlyginai švariu lietaus vandeniu, natūralu, kad dugnas vienu ar kitu atveju užsineš šiukšlėmis, gal vertėtų (antru atveju) iš kart jį padengti smėliu su akmenukais?

 2.    Darius 2012-08-20 15:35 rašė:

  Viskas bus ok su tuo musu baseinuku :) Prie jo reikia padirbeti dar :)
  Del vandens nuo stogo tai jau turim tokia ideja apmaste :)

 3.    Tomas Mazeikiai 2012-08-22 19:41 rašė:

  Turiu popierine angliska knyga ‘Natural Swimming Pools: An Inspirational Guide for Construction and Maintenance’
  Michael Littlewood FLI, FSGD. Jei reikia, galiu paskolinti paskaityti.

 4.    siaudine 2012-09-07 00:06 rašė:

  mmmmmdaaaaa, medalis už atkaklumą :)

 5.    Marius 2012-09-18 13:05 rašė:

  Esu nusiteikęs prieš bet kokius prūdus. Jūsų patirtis galutinai mane įtikino. Daug sąnaudų, o rezultatas ne toks kokio tikimasi. Nesu matęs padoraus iškasto baseino kuris netaptų po keletos metų varlių ir uodų veisykla. Taip, aš žinau reika prižiūrėti, bet, ei, tai juk ryja ir laiką ir pinigus.

 6.    as 2012-12-29 14:57 rašė:

  Bereikalo jus prasidejote su tom visokiom plevelem. Issikasete visai normalia kudra, kuri butu naturaliai sau egzistavusi, vanduo butu po kiek laiko nuskaidrejes, butumete pasodine vandens augalu, kurie butu padare savo darba, naturaliai isfiltrave vandenuka, ir kitais metais butumete galeje maudytis ir dziaugtis savo pruduku. Tai kad vanduo buvo rudas katik iskasus pruduka tai naturalu, nes tai molio daleles, kurios per laika nuseda ir yra filtruojamos augalu. Dar vanduo drumsciasi, kol nera apzele krantai, tai nuo prietakos zonos priteka vandens su molio dalelemis, o kai krantai apzeldinti, sita nebeatsitinka. As pats turiu issikases prudeli ir is savo patirties tai rasau. Jokiu pleveliu, viskas natulalu, o vanduo skaidrus kaip zarasu ezeruose, ybrides pusantro metro matai savo koju pirstus. Super mamose daug info apie kudru kasima ir ju prieziura, turiu omeni apie naturalias kudras, kuriose galima ne tik maudytis, bet ir megautis stebint karosiuku plaukiojimu. Pas mane taip yra. O kad karosiukam liudna nebutu ileidau lydekaite, kuri neleidzia karosiukams per daug prisiveisti, ir varles apmazina, nors viena kita varle tik parodo kad prudelyje viskas tvarkoje ir kad jis sveikai gyvuoja. Man tai tikras dziaugsmas ir palaima sielai. Linkiu ir jums tokio paties jausmo. Sekmes darbuose.

 7.    as 2012-12-29 15:13 rašė:

  dar jeigu galima toki patarima duociau. Is notraukos matyti kad jusu prudelis visai neblogai iskastas, slaitai nera per daug status, tai viskas okei, jums tereiketu istraukti visas tas pleveles ir kad greiciau pradetu prudelis naturaliai gyvuoti, reiketu nepatingeti pasodinti jame vandens augalu. Paciu paprasciausiu, kaip nendres, svendrai, ajerai, lelijos, imesti elodeju, kurios labai gerai filtruoja vandeni. Zodziu galite sodinti viska kas auga ezeruose, kitose kudrose, kanaluose. Aisku per kiek laiko kai kuriu augalu atsirastu savaime, bet jei norite anksciau tureti skaidru pruduka reiketu tai padaryti, bet tai manau ne darbas, o tikras malonumas. Ir butinai reiketu apseti zolyte pakrantes, tai greiciau stabilizuos kudriuko krantus ir neleis priteketi molingam vandeneliui. Visiems geru akimirku prie savo skaidriu kudriuku :)

 8.    Gold Price 2013-11-20 05:56 rašė:

  Įdomiai ir įtikinamai skamba Kavassilas’o pasakojimai apie ateivių rases, kad didžioji jų dauguma 80 proc. į Žemę atvyksta nusiteikę negatyviai, o tik 20 – pozityviai. Čia gal būt ir yra atsakymas, kad jie „atskrenda” iš 4-ojo tankio, kur pasiskirstymas pagal gėrį ir blogį dar griežtesnis negu mūsų pasaulyje. Jo nusistatymas dėl channelingų, dėl Galaktinės šviesos federacijos dėl pakylėtųjų valdovų yra labai kategoriškas. Tie visi gelbėtojai yra iš 4 tankio tikrai nėra verti mūsų dėmesio. Viską mes turime patys ir iš jų nieko nereikia. Mums nereikia iš San Žermeno prašyti violetinės liepsnos, nes ją turime patys. G.Kavassilas kviečia be reikalo nešvaistyti savo energijos visokiems „pakylėtiesiems valdovams”.

 9.    Audra 2015-06-29 20:30 rašė:

  Sveiki,
  perskaičiau Jūsų prūdelio kasimo istoriją ir labai parūpo paklausti, kaip jis dabar gyvuoja?

 10.    miranda 2015-08-13 17:36 rašė:

  mes lygiai taip pat darome su smelio maisais, nes pas mus visiskai nesilaiko vanduo. gal galite patarti kur pirkti plevele?
  Jau prudA suformavome laikas plevelei.
  gal kokiu patarimu turite kokiu klaidu nedaryti?

Rašyk komentarą